Урок-аналіз з української літератури в 11 класі
Тема: Філософське осмислення духовної
повноцінності людини у романі Ліни Костенко "Маруся Чурай".
Мета:
Аналіз питання філософського
осмислення духовної повноцінності людини в романі Ліни Костенко ,,Маруся
Чурай,,;
Розвиток умінь і навичок
аналізувати зміст, художні особливості твору, виразно декламувати;
Cприяти вихованню моральних
якостей школярів ,приділивши увагу вихованню патріотизму ,гуманізму.
Обладнання: Тексти роману Л.Костенко "Маруся Чурай", картки на визначення віршових розмірів; записи на дошці
плану-конспекту; портрет Ліни Костенко, стенд
Тип: Удосконалення умінь, навичок, систематизація знань
Хід уроку
1. Актуалізація
опорних знань , умінь , навичок
Бесіда з класом
-Яка тема твору Ліни
Костенко?
-
Як оротко можна визначити сюжет
роману?---(Об,єм більший від сюжету. Чому ?)
-
Назвіть головних персонажів
твору
-
Хто головний герой роману
Л.Костенко?
Отже,головний герой
–людина
-Що таке духовна
повноцінність людини?
-Що таке фізична
повноцінність ?---(Ми говорили про духовну красу вромані О.Гончара,,Собор,.)
Людинознавство – це та
річ , у якому ніби розчиняється філософія і література.
Філософія – наука про
найбільш загальні закони розвитку природи ,людського суспільства ,мислення
.Головним питанням є питання про відношення мислення до буття.
Отже , треба нам
з,ясувати:Як Ліна Костенко філософськи осмислює духовну повноцінність людини.
2. Оголошення
теми , мети , завдань уроку.
Запис теми.
3. Опрацювання теми
Духовна повноцінність
людини простежується в кількох чітко означених напрямках
1) Розуміння ,шана краси рідного краю
Учень читає уривок ст.98
,,Буває, часом сліпну від краси..,, до,,що хоч спинись і з Богом говори,,
2)Патріотизм.
1.Історична пам,ять ст.106,,усі часи ми чуєм брязкіт
зброї….,,дорогою до Києва з Лубен,,
2.Єдність особистості і
держави ст.21,,Ця дівчина…Обличчя
,,…державу – злочин ,а
людину -можна,,
3. Істинний патріотизм
не сумісний з принципом не виносити сміття з хати ст 47
,,Усе жаліла я його чомусь…
,,…і вишняківські голови
на плечах,,
4.Здатність крізь
вселюдське бачити національне ,а крізь національне прозирати загальнолюдське
2) Вузол соціальних і моральних проблем
3) А) проблема вірності і зради своїм переконанням ,Вітчизні ,самому
собі --------------Всі ці поняття
стоять в одному ряду ст.74 ,,Я зрадив
,так… …неначе він про подвиг
говорив,,
Учитель
Коли своїм коханням поступився
Заради грошей і багацьких нив ,
Чи ти тоді від мене одступився ,
чи сам себе навіки обманив?
----Себе ,Марусю
б) проблема прагнення
гармонії або негармонії -в світі ,в
соціальному середовищі ,в людських взаєминах
ст.52 ,,Гриць був інакший..
,,…Нерівня душ – це
гірше ,ніж майна
Людина втрачає від
негармонії своєї душі ,від перекосів поєднання в ній високого свого призначення
і болота буденності ,що заглушає перше.ст.63
,,Вже й Гриць мені…
…як це щоденне пекло
метушні,,
в) проблеми дотримання заповідей християнства
-
поважай батька і матір своїх
-
-не бреши
-
не убий.
Убивство , самовбивство-
це страшний тяжкий гріх.Спроби Марусею самовбивства приводить до іншого
самовбивства Гриця
Не помста це була ,не божевілля
Людина спроста ближнього не вб,є
Я не труїла. Те прокляте зілля
він випив сам . Воно було моє.
Гріх убивства тягне за
соьою інший гріх – гріх прагненя смерті як видовища. Людям цікаво дивитися на
страту Марусі як на видивисько
Ст.88 ,,А люди йдуть..
..Кричить в степу десь
чайка,,
г) боротьба добра із
злом стає причиною людських страждань
ст.99-100 ,,Моя ти голубичко..,,
Саме боротьба святого
духа із лукавим ,добра із злом ,справедливості із несправедливістю спонукає
людину прагнути гармонії з Господом ,прагнути раю своїй душі
Ст.76 ,,А потім в суд щодня мене водили…
,.Туди , де батько ,де
Чурай,,
4.Ліна Костенко спонукає
нас до духовної цілісності або , можна сказати
, до духовної повноцінності людини. Вона змушує нас задуматися над тим ,
що ми – люди ,але не юрба ,що кожен повинен пам,ятати про чинники нашої духовності
і людяності .У неї незмінне утвердження особистості як індивідуального начала в
суспільстві.
Ст.87 ,,Біля воріт
юрмилися цікаві..
….Де є та грань..,,
Таким чином ,приходимо
до висновку ,що поезія роману Ліни Костенко – це поезія думки ,що спонукає нас
до духовної повноцінності , до думання , до того , що , як сказав
Заболотний ,,душа обязана трудиться и
день ,и ночь , и день ,и ночь ,,
Чим Ліна Костенко змушує
нас переходити від мислі до мислі ,від одного емоційного стану до іншого
.Звернімося до її творчої лабораторії
Присів,я : не зварили каші
Епітети
срібні скроні ,сиве море ,мертві слова
Порівняння :
така краса ,висока і нетлінна ,що хоч спинись
і з Богом говори
Метафори
добро іде , Україна горить ,трава стелиться
Афоризми
Хто за Богдана ,хто за короля ;
А він за тих ,которії не
проти
Нерівня душ –це гірше
,ніж майна
Не так ці кулі козаку
страшні
Як це щоденне пекло
метушні
Іронія ,сарказм
Визначимо віршований
розмір уривків
1.Хорей
Брате мій ,наречений Іваном ,
Не люби нікого ,це біда
Кажуть ,десь далеко ,за лиманом
Море є – одним лицем вода
2.Дактиль
Гетьман підняв безсонням обтяжені очі
Гетьман сидів за похідним столом у шатрі,
Троє старшин – у рубцях ,у кривавому клоччі-
Прямо із бою –говорили про бій на
Дніпрі
3.Верлібр
Може ,там була і справа Марусі Чурай
Може , тому й не дійшло до нас жодних свідчень про неї,
Що книги міські Полтавські ,, през войну ,
Под час рабовання города , огнем спалені
-Про що це свідчить?
Перед нами майстриня
слова Але якого саме слова Повна відсутність дешевої поетизації, яка б існувала
сама по собі І це добірна ,без вп і викаблучування ,слів-покручів ,з криниць
київських та полтавських мова . Як наслідок – якість ,гнучкість ,вільний плин.
Ст. 105 ,, Піїти пишуть
солодеко…
…велику книгу нашого
народу,,
ст.112 ,,Мені не треба …
Поезія роману Л.Костенко
– це більше ніж нашв історія і філософія , це наш спосіб думання ,героїка ,наші
марноти і глупоти. Тут минуле й сучасне ,просвічене рентгеном мислі.
Мав рацію Сергій Єсєнін
: ,,Лицом к лицу лица не увидать ,большое видиться на расстаяньи,,
4.Підсумки уроку
5 .Домашнє завдання
Коментарі
Дописати коментар