Застосування методу кубування на уроці української літератури в 11 класі

Темa: Собор як символ духовної краси людини ,її особистої причетності до історичного буття народу і людства

Мета: Навчити учнів створювати власні висловлювання до запропонованої теми. Розвивати вміння виконувати мислиннєві дії – аналіз , синтез ,порівняння ,узагальнення ,конкретизацію ,експериментування. Виховання любові до творчості О. Гончара.

Тип: Урок застосування знань, навиків


Обладнання: Текст роману О.Гончара ,,Собор,,, зошити, 8-томне видання творів О.Гончара, його портрет, записи на дошці, макет собору, різнокольоровий кубик.

Хід уроку

1.Організаційний момент.
2. Оголошення теми ,мети ,завдань уроку.
3.Опрацювання теми.
1.Розподіл учнів за міні-групами
2. Кубування
3.Бесіда за запропонованими завданнями.
. Опишіть це.
Опис ст.515(останній абзац), 516 ( перший абзац), ст.509(посередині )
Історія сворення ст.509 (вгорі)
Символ духовної краси   ,,доля собору зачепила Зачіплянку ,, і собор стає символом духовної краси ст . 511 (внизу )
Жителі Зачіплянки        ----------    ,, Висуванець,, із народу  Володька Лобода                                   
світле                          -------------      темне
духовність   ------------------------      просто інстинкти живого організму
( ст.510)
.. Порівняйте це
Найлегше образ порівняти з образами персонажів ,доля яких з ним пересікається.
1)   Люди мовби обертаються навколо собору:
,,Коло собору опиняться ,повільно обійдуть навколо нього ,і він їм буде обертатися навкіл своєї осі , виринаючи все новими банями , більшими та меншими , яких наче безліч,,
читай :,,гранями,,   (ст. 515-516)
2)   Кожна людина висвітлює свою грань через ставлення до собору ,грань ,навіть для себе до того часу невідому.
3)   Всі люди -------------------------------Собор
Все ж таки жалюгідні (ст.507-516 )
Волики—мовчуни------Мовчать
Лише крик люблячої Єльки будить сплячу Зачіплянку :
              Символічне читання:
Гине разом із собором Людина ,не просто Микола
   Проаналізуйте це  (Розчленування за ведучими ознаками)
виявляє:
-       захист красивого і корисного , моральних цінностей;
збереження кращих надбань національної історії;
-       зв,язок поколінь;
-       прагнення молодих до справедливості ,забезпечення умов життя людей праці ;
-       гнівне засудження пристосовництва , моральної хиткості ,духовної спустошеності;
-       порушення принципів демократії в суспільстві;
-       тенденції  ,,оказенити,, духовне життя людини;
-       породження громадянської пасивності;
-       національний нінілізм;
-       споживацтво;
-       екологічні проблеми.
…. Асоціюйте це
….. Знайдіть спосіб застосування цього
1.    Ідея Ліни Костенко :,, О Господи. Спаси нас від лукавого,,
2.    Достоєвський :,,Людина є таємниця. Її треба розгадати .Якщо будеш розгадувати все життя ,то не говори ,що втратив час. Я займаюся цією таємницею , бо хочу бути людиною,,
3.     Чи актуально сьогодні
Котівська церква. Руйнування ферм.
…… Знайдіть аргументи за і проти цього.
Проблеми вибору.
1. Абсолютні ,вічні вартості та їх антиподи:
віра
надія
любов
доброта
чесність
гідність
прощення
краса
нетерпимість до зла
оберігання життя
зневіра
безнадія
ненависть
жорстокість
нечесність
самоприниження
злопам,ятність
потворність
пристосовництво
вбивство
2. Загальнолюдські вартості і побутові
шикарна квартира
багато грошей
відпочинок на модних курортах
автомобіль ,яхта
багато розваг
любов до людей
доброта
національна гідність
справедливість
чесність
4.Підсумки уроку
5.Домашнє завдання.
Підготуватися до написання твору "Бережіть собори наших душ"

Коментарі